A Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesülete (MRAE) 1992-ben alakult mint az asszisztensek szakmai érdekképviseleti szervezete. Alapító elnöke, és egyben az Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke Dr. Háray Alfrédné volt.
Az Egyesület egységes szervezetbe tömöríti a radiológia, a képalkotó diagnosztika, a nukleáris medicina és a sugárterápia területen az ország közép- és felsőfokú végzettségű képalkotó szakdolgozóit. 1998. március 21-től, mint közhasznú szervezet látja el feladatait, közgyűlési határozat alapján. 2014 -től kezdődően, a szakmai szervezetnél név változás történt; ez alapján a szakmai szervezet új neve a Magyar Radiográfusok Egyesülete (MRAE) amely harmonizál a hivatalos Európai szakmai megnevezéssel.
Az MRAE céljai, többek között- az egészség építésének, megőrzésének és helyreállításának támogatása, a radiológiai diagnosztikai és terápiás betegellátási folyamat révén
- a radiológiai tevékenység elméleti oldalának fejlesztése, az eredmények alkalmazása a szakdolgozók gyakorlatában
- tudományos tevékenység, kutatás, továbbképzés és az ismeretterjesztés területén való munkálkodás
- a képalkotó szakdolgozók munka minőségének, hatékonyságának növelésében való részvétel
- az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén tudományos tevékenység kutatás végzésében közreműködik, illetőleg ilyen tevékenységet támogat
- hazai és nemzetközi kapcsolatok fejlesztése, ápolása, beleértve a továbbképző jellegű tanulmányutak szervezése
Az MRAE tagjai azon képalkotó szakdolgozók, akik radiológia, a képalkotó diagnosztika, nukleáris medicina és a sugárterápia területen szakirányú szakképesítéssel rendelkeznek vagy tanulmányokat folytatnak.
Az MRAE elősegíti a ~4,000 magyar képalkotó szakdolgozók szakmai és tudományos fejlődését, melynek érdekében rendszeresen szervez szakmai elméleti és gyakorlati továbbképzéseket és kongresszusokat. A GYEMSZI által akkreditált továbbképzéseket elsősorban képalkotó szakdolgozók számára szervezi, de bizonyos esetekben más szakterületekkel, pl. sürgősségi ápolás, onkológia, stb. közösen is szervez regionális vagy országos továbbképzéseket. Egyesületünk 2004 óta a Radiográfusok Világszervezete (ISRRT) kezdeményezésére minden év november 8.-át a Radiográfusok Világnapjaként ünnepli, ezáltal is megemlékezve Wilhelm Conrad Roentgen 1895-as történelmi felfedezésére, a rtg. sugárzásra.
Az MRAE kapcsolatokat alakít ki és tart fent az Egyesület tevékenységével, céljaival összefüggő magyar és külföldi intézetekkel, szervezetekkel, civil szervezetekkel, egyéb szakmai szervezetekkel. Együttműködik a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarával (MESZK), a Magyar Radiológus Társasággal (MRT), a Magyar Sugárterápiás Társasággal (MST). Tagja a European Federation of Radiographer Societies (ERFS) szervezetnek, a Egészségügyi Szakdolgozók Együttműködési Fórumának (ESZEF), valamint a Szakmai Kollégium, Ápolási Tagozatának.
A European Federation of Radiographer Societies (EFRS) tagjaként, aktívan részt vesz az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés promóciójában és támogatásában. Továbbá, aktívan részt vesz a betegbiztonsági és beteg érdekképviseleti szervekkel (Patient Safety Groups) és képviselve van a European Society of Radiology (ESR) által alapított tanácsadó testületében (PAGMI: Patient Advisory Group for Medical Imaging) mely elősegíti a betegekkel való hatékony párbeszédet és együttműködést.
Az MRAE jövőbeni célja a szakmai szervezet szolgáltatási portfóliójának megújítása, korszerű és innovatív megoldások alkalmazása a képalkotó szakdolgozók továbbképzésben, a radiográfus szakma kompetenciájának fejlesztése, a hiányzó ismeretek felmérése és ennek megfelelő képzési programok kifejlesztése, valamint a képalkotó diagnosztikai vizsgáló és terápiás eljárásokat igénybevevő társszakmák szakdolgozóinak kompetenciafejlesztése, különös tekintettel a beteg előkészítésére és felkészítésére az adott vizsgálathoz vagy beavatkozáshoz.