Az urogenitális rendszer és a férfi kismedence betegségeinek radiológiája címmel a VI. Nemzetközi Radiográfus Nap alkalmából rendezték meg tudományos ülést.
A Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesülete (MRAE) által megrendezésre kerülő konferencia a VI. Nemzetközi Radiográfus Nap (World Radiographers Day) alkalmából ingyenes volt a résztvevő Egyesületi tagok részére, melyet három szponzor támogatásával (Siemens, Tarasco, HM-ÁEK Alapítványa) és az MRAE vezetősége közreműködésével sikerült megvalósítani.
A tudományos ülést az MRAE elnöke, Vandulek Csaba nyitotta meg, és köszöntötte a megjelent közel 150 regisztrált hallgatót és az el adókat. Ezt két nagyszerű szakdolgozó kollégánk, Újvári Viktorné Éva és Maléta Andrea üdvözlése köszöntötte, akik tevékenységükkel eddig sokat tettek a felnövekvő generációért és az oktatásért.
A délelőtti szekciót dr. Riedl Erika (HM-ÁEK osztályvezető-helyettes főorvos) és Vandulek Csaba (Kaposvári Egyetem, Egészségügyi Centrum) moderálta. Elsőként a miskolci Pavlikovics Gábor (B.A.Z. Megyei Kórház) előadását hallhattuk, melynek címe „A prostata malignus daganatainak modern diagnosztikus lehetőségei” volt. A prosztata anatómiai áttekintését, az epidemiológiai és az etiológiai adatokat, a tünettan és kórlefolyás részletes ismertetését a képalkotó diagnosztikai módszerek részletes bemutatása követte.
A kaposvári dr. Lakosi Ferenc (Kaposvári Egyetem, Egészségügyi Centrum) sugárterapeuta előadása „A vese és a férfi kismedence tumorainak radioterápiás lehetőségei”-ről szólt.. Részletes betekintést kaphattunk a prosztata klinikai terápiás lehetőségeibe, valamint a modern sugárterápiás módszerek alkalmazásának tárházába. Ismertetésre került a here, a penis és a húgyhólyag, valamint a vesedaganatok radioterápiás gyógyítása a hazai és a külföldi gyakorlatban.
Nemesi Erika (B.A.Z. Megyei Oktató Kórház) előadása az obstukciós uropátiák vizsgáló módszereiről szólt. Részletes beszámolót kaptunk a vese anatómiájáról, esetbemutatásokon keresztül megtudhattuk, hogy milyen radiológiai módszert válasszunk adott betegségek esetén. A jelen és a jövő diagnosztikai módszerei közül kiemelkedik a húgyúti rendszernél az MR urographia.
Az ebéd és a szünet lehetőséget adott az ismerősökkel való beszélgetésre, a hallottak megvitatására, valamint az előadások tartalmával kapcsolatos kvíz kitöltésére is. Sajnos, a hallgatók létszáma a délutáni szekcióban nagyjából a felére csökkent.
A délutáni szekciót Maléta Andrea (ETI) és Mocsári Zsuzsanna (SE Radiológiai és Onkoterápiás Klinika) moderálta. Prof. Dr. Lombay Béla (B.A.Z. Megyei Oktató Kórház) és Kiss Máté (B.A.Z. Megyei Oktató Kórház) előadását hallhattuk, melyet a húgyutak fejlődési rendellenességei, megbetegedései, illetve azok képalkotó diagnosztikai módszereinek témakörében készítettek. Az előadói módszer kissé formabontó volt, hiszen e nagy témát többször is felváltva adták elő. Részletezték a vesegyulladás, a vesedaganatok, a húgyúti rendszer fejlődési rendellenességeit, a hasi sérüléseket a vese tekintetében. Bemutatásra került az UH, mictios cysto-uretrographia, mictios szonocystographia, izotóp (statikus, dinamikus) módszerek, MR és CT urographia szerepe és vizsgálati metodikái. Hangsúlyozták a sugárdózisra való odafigyelést csecsemő és gyermekkorban, ennek és a betegségnek megfelelő eljárás választását. A tudományos nap zárása előtt a helyesen kitöltött és leadott kvíz-lapok sorsolása következett; négy kolléganő vehetett át a szponzorok által felajánlott ajándékokat.
Összességében elmondható, hogy kiemelkedően magas színvonalú, tartalmas és dinamikus előadásokat hallhattunk. A Tudományos Ülésen olyan nagyszerű előadók vettek részt, akik az adott témában nagy gyakorlattal rendelkeznek. A közönség részéről érdeklődő figyelem és jegyzetelés volt tapasztalható. Remélhető, hogy a hallgatóság a tudományos ülésen megismerteket alkalmazni tudja a gyakorlatában is.
Akik kedvet kaptak egy ilyen Tudományos Üléshez, azoknak jó hír, hogy ígéretet kaptuk: jövőre még egyszer megrendezésre kerül e tudományos nap. Így akinek regisztrációját a helyhiány miatt elutasították, vagy újonnan szeretne regisztrálni, az később ezt megteheti. Erről pontos információk a szakmai fórumokon lesznek megtalálhatók.