Szeptember 19-20-án tartja éves kongresszusát a Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesülete. A rendezvényen portálunk is jelen volt, és bemutatkozó előadást tartottunk cél jainkról.
A kongresszust megnyitó magyar himnuszt követően Lukovics Tamásné, a Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesülete elnöke köszöntötte a több mint kétszáz résztvevőt az MRAE kétnapos kongresszusán, a Semmelweis Egyetem Elméleti Tömbjének dísztermében.
Partner a szakdolgozói kamaraA megnyitót követően Kubányi Jolán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara általános alelnöke köszöntötte a radiológus asszisztenseket. Előadásában elmondta, hogy véleményük szerint az elmúlt két évben a kamara nem tudta megvalósítani az igazi érdekképviseletet, mert az egészségügyi ágazat vezetése nem tartotta fontosnak, hogy a szakmai kérdések véleményezésében, előkészítésében és megvalósításában a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is közreműködjön.
A kamara munkatársai úgy érezték, hogy Székely Tamás miniszterségével ebben változás következik be, mivel beiktatását követően felkereste a köztestületeket, így a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarát is. E találkozó alapján született a kamara 11 pontban összefoglalta, hogy melyek azok a legsürgetőbb feladatok, amely az egészségügyi dolgozók vonatkozásában megoldásra vár – mert elszomorító a helyzet a szakdolgozók életpályájával, korfájával, utánpótlásával, bérezésével és személyi minimumfeltételeivel kapcsolatban.
Az alelnök asszony szólt arról is, hogy a képalkotó diagnosztika szakdolgozói számára is ki kell dolgozni a személyi minimumfeltételeket, emellett arról is beszélt, hogy a MESZK ígéretet kapott a szakmai kollégiumok kibővítéséről. Bár a képalkotó diagnosztika és labordiagnosztika területén nem jön létre önálló szakmai kollégium, de a tervek szerint a megváltoztatni tervezett jogszabály alapján az orvos-szakmai kollégiumokban helyet kapnak a képalkotó diagnosztikai és labordiagnosztikai szakdolgozók képviselői.
Az alelnök asszony szerint a kamara egyik legjobban működő tagozata a képalkotó diagnosztikai, amely Demjénné Németh Sarolta és munkatársai irányítása alatt kiváló kezekben van, hiszen mindent megtesznek annak érdekében, hogy a szakmai célokat meg lehessen valósítani.
SzakképzésMaléta Andrea, az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet munkatársa „Változások a radiológus asszisztensi szakképzésben” című előadásában bemutatta, hogy milyen alapokon nyugszik a szakképzés megváltoztatása. Az uniós direktívák szerint a szakképzés fejlesztésének célja a modularitás, átjárhatóság és mobilitás. Ennek próbál megfelelni a maximum 2000 órában oktatott radiográfus alap-szakképesítés, és az erre ráépülő, maximum 800 órában oktatott szakmaspecifikus modulok, amelyek CT, MRI; intervenciós; nukleáris medicina; sugárterápiás és szonográfus szakasszisztens képesítést nyújtanak.
Pavlikovics Gábor, a B.A.Z. Megyei Oktató Kórház munkatársa, a Miskolci Egyetem gyakorlatvezetője a radiográfus főiskolai gyakorlati képzés rejtelmeibe avatta be a hallgatóságot. Előadásában szólt arról, hogy az elmúlt félévben 26 nappali tagozatos hallgató 14 hét alatt összesen legalább 420 órát tölt el klinikai ellátásban. Az ő elhelyezkedésük azt mutatja, hogy keresik és elfogadják a felsőfokú végzettségű radiográfusokat. Ehhez a képzőhelyeken széles diagnosztikai és terápiás háttér, megfelelően kvalifikált és elhivatott oktatók, hallgatók és megfelelő hozzáállást tanúsító menedzsmentre van szükség. Pavlikovics Gábor szerint a képzés általános tapasztalata, hogy fontos az elméleti tudás, de a jelenlegi főiskolai képzés során nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a gyakorlati képzésre is.
Kommunikáció a radiológiábanNémeth Katalin, a budapesti Péterfy CT Labor munkatársa előadásában bemutatta a Radiográfus című szakmai folyóiratot. A több mint egy éves előkészítés után az MRAE XIII. Kongresszusára sajtó alá került első lapszámmal és a folyóirat életre hívásával a főszerkesztő Németh Katalin és a lapmenedzser Róka Tímea célja a folyamatosan fejlődő vizsgálati módszerek bemutatása, a folyamatos továbbképzéshez való hozzájárulás és a szakmai fejlődés ösztönzése. Az ezer példányban megjelenő folyóiratot széles körű véleménykutatás előzte meg, amely kimutatta, hogy a radiográfusoknak jelentős igényük mutatkozik a szakmai fejlődésre, a szakmai közlemények megismerésére. Munkájukhoz, erőfeszítéseikhez a radiologia.hu is sok sikert kíván!
Más fél nap tudomány
A nap további részében – a radiologia.hu portált bemutató előadást, majd rövid szünetet követően – sugárterápiával, mammográfiával, CT és MR diagnosztikával foglalkozó tudományos előadásokat hallgathattak a kongresszus résztvevői, szombaton pedig a PET-CT-vel és a technológia alkamazási lehetőségével ismerkedhetnek meg a radiográfusok, a Pozitron Diagnosztika Kft. munkatársainak tolmácsolásában.