négy éve alakult Európai Federáció a tavalyi Budapesti közgyűlését követően idén Vilniusban tartotta éves munkaértekezletét 2010 október 29-31. között. A Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centrum támogatásával a Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesülete képviseletében Vandulek Csaba vett részt a 2 napos munkamegbeszéléseken.
két nap során számos kérdésben sikerült megállapodni, valamint új tervekben gondolkodni. Új arculatot kapott a Federáció honlapja (
www.efrs.eu) valamint felajánlották az európai tagszervezeteknek, hogy saját honlapjaik egy közös európai portálon kerüljenek kialakításra.
Örömteli hír, hogy a Federáció két új taggal bővült: az Irórszági Radiográfusi Szövetséggel (Irish Institute of Radiography and Radiation Therapy Details) és a Macedóniai Radiográfusi Egyesülettel (Association and Chamber of Radiological Technologists of Macedonia). Ezzel együtt már 32 szakmai szervezet tagja az Európai Federációnak, mely több mint 100.000 radiográfust képvisel.
Sikeresen pályázott a Federáció egy Európai Unió által támogatott tanulmányra, mely elemezni fogja a 97/43/Euratom irányelve implementációjának hatását az egészségügyi dolgozók sugárvédelmi oktatásában. Ezt a tanulmányt egy konzorcium keretén belül fogja megvalósítani melynek további tagjai: ESTRO, ESR, EANM, ESC, CIRSE, EFOMP.
Fontos szerepet kapott a radiográfus megnevezés definiálása európai normáknak megfelelően. Mint köztudott, számos megnevezése van a képalkotó szakdolgozóknak Európa szerte, melyek egyrészt helyi sajátosságokból vagy az oktatási programokból adódhatnak. Ettől függetlenül egy egységes megnevezést szorgalmaz (az angol nyelvből származó radiographer-radiográfus) a Federáció, mely hivatalos megnevezésként szerepelne az európai bizottságon belül.
A szakmánkat érintő változások megkívánják a radiográfus szerepfejlődésének áttekintését, a különböző szintű végzettségek és hozzá kapcsolódó kompetenciák pontos meghatározását, lehetőleg egy európai direktíva keretén belül. Ennek előkészítéséhez fontos volt a radiográfus szerepfejlődésének megismerése különböző európai országok megvilágításából. Felmerültek olyan aspektusok, mint az oktatás, felelősség, autonómia, CPD és szakmai források. Az oktatási rendszerben való eltérések lassan megszűnnek, mivel ma már egyre több ország oktatása, követve a nemzetközi változásokat, BSc szintű képzésre tér át. Ez jellemző már a kisebb populációjú országokra is, mint pl. Ausztria, Ciprus vagy Szlovénia, ahol kizárólag BSc képzések léteznek. Ezen túl már MSc és egyéb post-graduális továbbtanulási programok segítségével is igyekszik a radiológia szakma biztosítani a magasan képzett radiográfusok jelenlétét a jövő egészségügyi rendszerében.
Az Európai Federációban megalakult egy oktatási szárny (HENRE - Educational Wing), amelynek tagjai lehetnek a különböző oktatási intézmények. Mivel a Federáció számos kezdeményezése és munkája szorosan kapcsolódik a radiográfusok képzéséhez, szükség van egy stabil oktatási háttérre, amelyet elsősorban azon oktatási intézmények szakemberei tudnak biztosítani, akik
napi szinten aktívan részt vesznek a radiográfusok képzésében valamint továbbképzésében.
Jelenleg 29 ilyen oktatási intézmény csatlakozott a Federáció oktatási szárnyához melyek között
található a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Képalkotó Diagnosztikai Analitikus és
Orvostechnikai Tanszéke Dr. Kis Éva vezetésével.
A két napos munkán 23 ország szakmai szervezete képviselte magát. A napi munkát követően
volt lehetőség kapcsolatokat építeni-ápolni. Jó látni, ahogy az elmúlt néhány év alatt sikeresen
összekovácsolódtak a szakmai szervezetek, melynek egyik eredménye, hogy ma már az Európai
Bizottságnál és a szakmai társszervezeteknél egységes véleményt tudunk nyújtani a szakmánkat
érintő kérdésekben.
Vandulek Csaba
2010-11-07