A Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesülete az idén nyolcadik alkalommal rendezte meg ünnepi tudományos ülését a röntgensugár felfedezésének 116. évfordulóján.
Az idei évben a téma a telemedicina-teleradiológia, illetve az informatika és a radiográfia volt.
A rendezvénynek idén a Best Western Hotel Hungária előadóterme adott otthont. Szükség is volt a nagyteremre, hisz a regisztrált résztvevők száma 300 körüli volt.
Az előadások sorozatát Dr. Berényi Ervin, egyetemi tanár kezdte, aki a modern képalkotás és az informatika kapcsolatáról, különleges alkalmazásokról beszélt. Szó esett arról is, hogy most már nem csak a telefon, hanem a radiológus is lehet mobil, hisz a legújabb alkalmazások segítségével akár mobiltelefonon, vagy tábla PC-n is lehet CT-MR képeket megtekinteni. Nem ment el szó nélkül a nemrég elhunyt Steve Jobs munkássága mellett, akinek az ilyen alkalmazások fejlesztése révén a radiológiában is sokat köszönhetünk.
Hasonló témát boncolgatott a miskolci fizikus Geszti Imre is, csak épp a sugárterápiás alkalmazásokkal kapcsolatban.
Ezután dr. Bágyi Péter röviden összefoglalta a telemedicina történetét a kezdetektől az internet megjelenésének időszakán át a mai web 2.0 - web 3.0 korszakig, majd Prof. Dr. Bogner Péter a teleradiológia alkalmazásáról, annak követelményeiről, és szükségességéről.
Pavlikovics Gábor a teleradiológia előfeltételeként a digitális képalkotás elvi alapjait foglalta össze, valamint arról próbált meg áttekintést adni, hogy mindez hogyan befolyásolhatja a radiográfusok napi munkáját.
A nap tudományos programjának zárásaként az eRAD Inc. Európai Képviselője, dr. Győrfi Zoltán egy igen dinamikus „stand up show”-ban tette fel a pontot a képzeletbeli i-re. Steve Jobs-ra, illetve a fejlesztéseire való rövid megemlékezése után azt mutatta be, hogy miként működnek a teleradiológiai rendszerek a nagyvilágban, hogy juthatnak hozzá esetenként különböző kórházakban készült előzményekhez, valamint milyen egyéb szempontoknak kell esetenként a rendszereknek rugalmasan megfelelniük.
Az esemény záróakkordjaként került sor az Egyesület által alapított dr. Háray Alfrédné Emlékdíj átadására első ízben.
A díjat olyan személy kaphatja meg, aki példamutató módon, tudományos munkájával, oktatási tevékenységével, radiográfus szakma iránti szeretetével kiérdemelte azt.
A díjat első alkalommal olyan személynek adta át Vandulek Csaba, az MRAE elnöke, aki kimagasló szakmai és oktatói tevékenységével példaképe lehet a jövő radiográfusainak, és az elkövetkezendő években büszkén léphetnek nyomdokába a leendő díjazottak.
Az első díjazott dr. Kovács Lászlóné, Cilike volt.
A díjak átadását követően az Egyesület ebédre látta vendégül a továbbképzésen résztvevőket.
Köszönjük az előadóknak, hogy eljöttek hozzánk, és megosztották velünk tudásukat, véleményüket, köszönjük a szervezésben részt vevő kolléganőknek (különösen a regisztrációnál dolgozóknak!), hogy ilyen sok munkát fektettek bele a továbbképzés sikeres lebonyolításába, valamint köszönet a több, mint 300 jelentkezőnek, akik szép száma egyértelmű visszajelzés arra vonatkozóan, hogy: JÖVŐRE VELETEK UGYANITT!!!
Pavlikovics Gábor
MRAE alelnök