Cseri Zsolttal, az MRAE Felügyelő Bizottságának elnökével a kaposvári kongresszushoz kapcsolódó pályázatokról beszélgettünk.
A Magyar Radiológus Asszisztensek Egyesület (MRAE) XVIII. kongresszusa 2014. szeptember 25-27 között kerül megrendezésre Kaposváron. A korábbi évekhez képest az MRAE kongresszuson meghirdetett Pályázatok színesedtek, immár három különböző témában lehet pályamunkákat benyújtani. Minderről Cseri Zsoltot kérdeztem, aki az MRAE Felügyelő Bizottság elnöke.Új témában lett hirdettétek meg a kongresszusi fotópályázatot. Mi ennek a különlegessége?
Az idei fotópályázat címe: Gasztronómia a munkahelyen. Szerintem enni mindenki szeret. Sokan főzni is. Legalábbis ezt gondolom, ha magamból vagy a saját munkahelyi közösségünkből indulok ki. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen alkotások érkeznek. A téma nagyon hálás és remélem, elég ínycsiklandozó is lesz, sokak számára. Bízom a pályázók kreativitásában, de erre meg is van minden okom, mert szerintem a radiográfusok nagyon jó ötletekkel tudnak előrukkolni.
Az előző évek kongresszusain nagy vidámságot tapasztaltunk a filmpályázaton benyújtott videók bemutatásakor. Az idei filmpályázatra beküldendő munkák a korábbiakhoz hasonlóan kell elképzelnünk, vagy lesz valamilyen eltérés benne?Nagyon boldog voltam, amikor levetítésre került a négy film. Szerintem, akik jelen voltak, azoknak mindenképpen felejthetetlen élményt jelentenek. Információim szerint az előző filmpályázat két résztvevője már dolgozik is az új filmjén, örömteli, hogy visszatérő alkotók is vannak, persze ugyanolyan örömmel és érdeklődéssel várjuk az új pályázókat is! A mozgókép segítségével annyi mindent el lehet mondani. Mosolyt vagy könnyeket lehet csalni a nézők arcára, a lehetőségeknek itt is csak a kreativitásunk szabhat határokat. Az audiovizuális világ, ami körülvesz bennünket, sokszor elkényelmesít, és csak fogyasztjuk a képeket és a hangokat, de sokkal nagyobb élmény aktívan is részt venni ebben a folyamatban. Ma már nincs szükség arra, hogy drága és profi filmes eszközöket használjunk mozgókép készítésére, kamera gyanánt megteszi akár egy telefon is, ilyen szempontból a helyzet egyszerűsödött, csak bölcsen kell meglátnunk az adott technikai feltételek határait. Csak úgy, mint a diagnosztikus képalkotásban. Az meg csak külön öröm, hogy az alkotókat meg is ajándékozhatjuk, reményeink szerint egyre gazdagabb díjakkal. Idén is a Fujifilm Magyarország Kft. a fő támogatója a film pályázatnak, de egyre több cég örömmel száll be az ilyen jellegű pályázatok díjazásába is.Újdonságként látható a Felhívásban, hogy zenepályázat indul. Hogy jött ez az ötlet?Szinte mindenki hallgat zenét, aktívan vagy passzívan, ezért ez a pályázat is sokak számára érdekes lehet. Tapasztalatom szerint nagyon sokan vannak olyan radiográfusok, akik nem riadnak meg a kihívásoktól. Sőt, sokakról tudom, hogy zenélnek is valamilyen hangszeren vagy esetleg énekelnek. Nagyon tetszett nekem egy régebbi kongresszusi kiadvány, az MR hangjai ihlettek meg professzionális zenészeket és kihoztak egy fúziós jazz albumot, amin az MR hangjait és a saját hangszereik lehetőségeit elegyítették. Természetesen nem szükséges ilyen jellegű, professzionális zenei munkával pályázni. Ha néhányan például alakítanak egy alkalmi kórust vagy zenekart, akár amatőr szinten, az csodálatos volna. Egy szellemes dalszöveg, egy egyszerű gitárakkorddal is lehet nagyszerű! Az ötlet egyébként egy kollégámmal történt beszélgetés kapcsán jött, az elnökség is egyhangúan támogatta.
Mi a feltétele a pályázatokra való jelentkezéseknek, van-e esetleg valamilyen kizáró ok?A jelentkezés alapfeltétele az érvényes MRAE tagság. A fotópályázatnál ez könnyen értelmezhető. De természetesen ez nem jelenti azt, hogy például a filmpályázat esetén minden szereplőnek MRAE tagnak kell lennie. Vagy ha valaki alapít egy zenekart, ott sem. De ha rá tudja venni például Brad Pitt-et, hogy szerepeljen a filmjében, vagy esetleg a Tankcsapda zenekart, hogy írjon neki egy dalt, akkor azt sem bánjuk, ha ráveszi őket, arra is, hogy lépjenek be az MRAE-be. Szeretettel látjuk őket!Hogyan lehet majd a pályaműveket megtekinteni, meghallgatni a kongresszuson? Hogy lesz beintegrálva a programba?Egyelőre ez még szervezés alatt áll, de szerintem hasonlóan alakul majd, mint az előző években. Persze ez függ a pályázók számától is. Remélem, fejtörésre kényszerítenek majd a kollégák minket, azzal, hogy sok magas színvonalú pályamű érkezik és nehéz lesz helyet találnunk a programban, de ha ez lesz a probléma, egészen biztosan meg fogjuk tudni oldani.