Az egészségügyi dolgozók továbbképzési rendszerében számos új, lényegi változás jelentkezett 64/2011 (XI. 29.) NEFMI rendelet alapján.
Az új rendelettel lehetővé válik a külföldön teljesített elméleti továbbképzés és az ott megszerzett gyakorlat hazai elismerése. A szakdolgozók részére lehetővé válik a több részben teljesített hazai és külföldi gyakorlati idő összeadása is, a megszerezhető pontérték ebben az esetben naptári negyedévhez van kötve.
A szakdolgozók számára lesz kötelező és szabadon választható továbbképzés. A jogszabály szakmacsoportonként egy kötelező elméleti továbbképzést ír elő, mely 30 pontértékkel bír. A kötelező továbbképzések szervezésére a jogszabályban kijelölt intézmények, valamint azok jogosultak, amelyek intézményi akkreditációval rendelkeznek. Minden szakdolgozói továbbképzés kötelező eleme lesz az újraélesztés.
Szabadon választható továbbképzéssel minimum 20 pontot kell gyűjteni egy továbbképzési cikluson belül. Új pontgyűjtési formák jelennek meg az egészségügyi szakdolgozói területen. Az egynapos és többnapos konferenciák és elektronikus továbbképzések mellett további új továbbképzési formák is szerepet kaphatnak, mint például elismerhetővé válik az előadás tartása, referálás, szakmai célú tanulmányút, és
egyéb tudományos tevékenység. Szabadon választható továbbképzést továbbra is bárki szervezhet, aki az adott programot minősítési eljárás keretében akkreditáltatja.
A gyakorlati pontok teljesítéséhez elegendő lesz egyszer minimum 3 év időtartamú gyakorlati idő igazolása, mellyel 20 pontot lehet gyűjteni évente. Azon egészségügyi szakdolgozók, akiknek a folyamatban lévő továbbképzési időszakából e rendelet hatálybalépésekor 3 év vagy annál kevesebb idő van hátra, a
továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez a továbbképzési időszak alatt az e rendeletben foglaltak szerint a szakképesítése (szakképesítései) szerint szakmacsoportonként összesen 100 pont teljesítését kell igazolnia.