A kongresszus helyszíne Olomouc (archaikus magyar nevén Alamóc) volt, mely a Cseh Köztársaságban, Morvaország középső részén található. A tudományos program az Olomouci Katonai Kórházban (Hradisko Monastery) került megrendezésre, mely megfelelő helyszínt biztosított a rendezvénynek. A barokk stílusú kolostort 1078-ban alapították és 1802 óta katonakórházként funkcionál.
A kongresszus első napján tartotta meg a Cseh Radiográfis Egyesület (Společnost radiologických asistentů České republiky, o.s. / The Czech Radiographers Society;
www.srla.cz) a közgyűlését, majd következő naptól kezdődtek meg az előadássorozatok. A kongresszust a cseh társaság elnöke, Ondrej Krahula nyitotta meg. Összesen 30 tudományos előadást tartottak CT, MR, nukleáris medicina, intervenció, sugárterápia, hagyományos radiológia témakörökben.
A Radiográfus Társaságok Európai Föderációjának (European Federation of Radiographer Societies; EFRS) képviseletében Vandulek Csaba, elnökségi tag tartott előadást (The challenges of EFRS címmel). Az EFRS jelentős szerepet tölt be Európában a radiográfus szakma képviseletében, elősegítésében és fejlesztésében az orvosi képalkotás, a nukleáris medicina és a sugárterápia területén belül, azonfelül minden olyan területen, ami közvetlenül, vagy közvetve kapcsolódik ehhez a feladathoz.
Fiatal szervezet, hivatalosan 2008 márciusában jött létre (Utrecht, Hollandia). 2012-ben 34 radiográfus társaság 32 európai országból a teljes jogú tagja, 1 szakszervezet csatlakozott, és 35 egyetem 16 országból társtagként működik együtt az oktatási szárnyban (Higher Education Network for Radiography in Europe; HENRE). Az EFRS célja az európai politikát befolyásoló tevékenységek vállalása, és tárgyalások folytatása a szakma szempontjából jelentőséggel bíró témákról az európai testületekkel. Továbbá államközi szakmai együttműködésre ösztökélni az európai országokat a tudományos, technikai, etikai, szervezési és munkaügyi területeken elősegítve az információ-áramlást a tagországok között. Az EFRS tagjai jól informáltak, részt vesznek az európai fejlesztésekben, partnerként részt vehetnek az EFRS projektjeiben és tevékenységeiben, és nem utolsó sorban élvezhetik a társszervezetek támogatását. Többek között a fent felsoroltak miatt lett tagja a Cseh Radiográfus Társaság is az EFRS-nek.
Lehetőségünk nyílt új barátságokat kötni, erősíteni a cseh-magyar szakmai kapcsolatokat. Tájékozódtunk a cseh radiográfusok helyzetéről, oktatási rendszeréről, a Cseh Radiográfus társaság és a szakdolgozói kamara együttműködéséről. Valamint találkoztunk Gebeová Kláraval, a Szlovák Radiográfus Egyesület elnökével is, aki kollégáival együtt fantasztikus segítséget nyújtott nekünk ezekben a napokban figyelmességével és szeretetével.
Beszámolót írta és a fotót készítette: Halász Judit (radiográfus)