A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának negyedéves radiográfus hallgatójaként, csoporttársammal Erasmus szakmai gyakorlaton vettem részt. A fogadó intézmény a bécsújhelyi (Wiener Neustadt-i) Fachhochschule volt.
Gyakorlati időnket (3 hónapot) a helyi kórházban töltöttük (Landesklinikum Wiener Neustadt), mely kapcsolatban áll az intézménnyel és gyakorlati helyet biztosít diákjainak a különböző szakterületeken.
A Landesklinikumban töltött három hónap alatt megismertük annak sugárterápia, valamint központi röntgen területeit, mely magába foglalja a hagyományos röntgen, az MR és a CT vizsgálókat is. A kórházban, akárcsak a főiskolán kedvesen és segítőkészen fogadtak minket mindenhol. A különböző helyszíneken együtt dolgozhattunk a radiográfusokkal, így betekintést nyertünk az egyes munkafolyamatokba, betegfelvevő és adatkezelő rendszerekbe. Szinte minden területen volt eltérés a Magyarországon látottaktól: a röntgenben az egyes betegpozícionálások és felvételi típusoknál; sugárterápián az egyes lépéseknél, a radiográfusi feladatoknál; az MR-ben a centrálásnál és a kontrasztanyag beadásánál; a CT-ben a vizsgálati protokollnál és szintén a kontrasztanyag beadásnál mutatkoztak különbségek.
Persze számtalan különbséget fel lehetne még sorolni, kezdve a megfelelő felszereltségtől a kicsi betegszámon át a modernebb diagnosztikai és terápiás készülékekig, ami egyértelmű is valahol tekintve országunk egészségügyi helyzetét. Éppen ezért előnynek tartom a külföldi szakmai gyakorlatot, hiszen sok új dolgot ismerhet, tapasztalhat meg az ember, ami segítségére lehet a későbbiekben.
Az osztrák nyelv nehézséget okozott, ugyanakkor megértettük egymást az ottani dolgozókkal. A gyakorlatok során nemcsak velük, hanem más diákokkal is találkoztunk, akikkel jobban el tudtunk beszélgetni a kinti diákéletről és a képzésbeli különbségekről. Ami hátrányt jelentett egyrészt, hogy Sopronban laktunk és a mindennapos vonatozás fárasztó volt, másrészt, hogy utolsó félévesek vagyunk, így a kirándulások helyett időnk nagy részét a szakdolgozat írására fordítottuk. Ezért másoknak azt javasolom, az első félévben érdemesebb kimenni, hogy felszabadultabban tölthessék gyakorlati idejüket. Összességében jól éreztem magam a három hónap alatt, jól esett, hogy bizalommal engedték kezelni a vizsgálati berendezéseket és teret adtak nekünk a gyakorlat során.
Sillinger Renáta Diagnosztikai Képalkotó IV. évf.
PTE-ETK Kaposvári Képzési Központ