Nagy megtiszteltetés ért bennünket, amikor a Szlovák Radiográfusi Egyesület meghívására lehetőséget kaptunk, az MRAE vezetőségét valamint, a magyar radiográfusokat képviselni a szlovák radiográfusok tavaszi kongresszusán.
Mielőtt elindultunk tanulmányoztuk a helyszínt, hová is megyünk, aztán felírtunk pár fontosabb szót szlovákul, hogy kedveskedjünk szlovák nyelvismereteinkkel. Becsomagoltunk hungaricumot ajándékul, majd csomagjainkkal felültünk az intercity vonatra. Pár óra kellemes utazás után megérkeztünk Pozsonyba, ahol vendéglátónk már várt bennünket. Ő Gebeová Klára, a Szlovák Radiográfus Egyesület (
www.srasr.sk) elnöke, mindemellett Szlovákiában az első radiográfus, aki Magister (Mgr.) és doktori (PHD) címmel is rendelkezik, egyetemi tanár. Jelenleg, pár órára az idegenvezetőnk és kitűnő vendéglátónk lett. Autóval indultunk tovább Pozsonyból, a 140 km-re fekvő Trencianske Teplicére, ami az Alacsony Tátra hegyvonulatának egyik völgyében helyezkedik el a természet adta csodálatos környezetben. Megérkeztünk a kongresszus helyszínét adó településre, elfoglaltuk szállásunkat, majd elindultunk városnézésre. Trencianske Teplice egy fürdőváros és turisztikai központ, ahol rendszeresen egyéb konferenciákat, Artfilm nemzetközi fesztivált tartanak, tökéletes helyet biztosít a kikapcsolódásnak, a problémák felejtésének, de a túrázás szerelmeseinek is kedveskedik a környezet.
Másnap reggel Klára és Janka Strápková, a Szlovák Egészségügyi Kamara alelnöke nyitotta meg a kongresszust, külön üdvözölve Magyarországról és Csehországból érkezett radiográfus kollégákat. Közel 150 fő regisztrált a tudományos napra. A kongresszus a poszter szekcióval folytatódott, majd egész napos szakmai előadásokat hallgattunk, melyeket az újdonsült szlovák magyar barátaink, kollégáink fordítottak le számunkra. Összesen 4 poszter és 16 előadás volt a programban, melyből egy angol nyelvű, kontrasztanyagokról szóló bemutató volt egy céges képviselőtől. Háziasszonyunk, Klára is tartott előadást, „A tudás hatalom” címmel, mely a radiográfusok képzéséről és a kredit pontrendszerről szólt. Egyéb témák voltak a sugárterápia, MR és CT képalkotás, nucleáris medicina (PET CT) és intervenció területekről. Nagy felkészülés, interaktív kommunikáció (minden előadóhoz volt kérdés feltéve), érdeklődő közönség volt tapasztalható. Jellemzően a résztvevők nagyobb része megtisztelte jelenlétével a kongresszust, de persze voltak, akik kényeztették magukat valamelyik fürdőben, szaunában, relaxáltak egy masszázs során, vagy éppen a közeli hegyoldalban tettek túrát átérezve a természet értékeit. Összességében a kongresszusról elmondható, hogy a tudományos program jól megszervezett, a kiválasztott helyszín tökéletes volt, mind eleganciájával, mind kialakításával és nagyságával, valamint a szolgáltatásokkal.
A nap végét a gálaest zárta a kongresszus helyszínén, melyet az elnök és az alelnök asszony nyitott meg. Fellépett egy szlovák népi táncegyüttes, mely fantasztikus hangulatot teremtett a vendégeknek. Ezt követte az éjszakába nyúló táncos mulatság, melyhez a zenét egy DJ biztosította. Vacsoránál minden volt, ami szem és szájnak ingere, sült malac, szlovák specialitások, saláták, édességek és persze a szomjunkat is oltani tudtuk. Nagyon jól éreztük magunkat. Felemelő érzés volt az új barátaink körében tölteni az időt, közben kicsit megismerve a szlovák kultúrát és életet, ismereteket és gondolatokat cserélve. Kapcsolatot kezdeményeztünk a jelen levő cseh radiográfus szervezet két vezetőségi tagjával is, akik örültek a gesztusnak és ismerkedésnek. Reméljük, hogy ezt egy további beszélgetés fog követni egy megalapozott kapcsolat kiépítéséhez. Másnap egy nagy erdei túrával frissítettük fel magunkat, átérezve az erdő friss levegőjét, a madarak énekét és a patak csobogását. Később becsatlakoztunk a kongresszus részvételébe, ahol tovább folytatódtak a szakmai előadások és tanácskozások egészen kora délutánig, melyet az ebéd zárt be. Búcsút vettünk a barátainktól, örülve a szerencsénknek a találkozáshoz, majd elindultunk kalandos haza utunkon.
Pozitív élményekkel, szakmai ismeretekkel gazdagodtunk, tájékozódtunk a szlovákiai radiográfusok helyzetéről, a képzés és továbbképzési rendszerükről, a radiográfusi szervezet és a szakdolgozói kamara együttműködéséről. Úgy érezzük, hogy megfelelően képviseltük az MRAE-t és továbbra is biztosítottuk a folyamatos szlovák-magyar radiográfus barátságot. Ismét meghívást kaptunk az MRAE részére az őszi szlovák radiográfusi konferenciára.
Beszámolót írta és a fotókat készítette: Németh Katalin (Titkár, MRAE)
Nemesi Erika (Elnökségi tag, MRAE)