MRAE: Kisebb kimaradás után újra lesz MRAE kongresszus. Az idei évben azonban ezt az MRAE szervezi, mit gondolsz, hogyan alakul idén a kongresszus?
VCS: Több évnyi kimaradást követően fontosnak tartom, hogy ismét legyen egy olyan MRAE szakmai rendezvény a magyar képalkotó szakdolgozók számára, amely nem online keretek között kerül megrendezésre, hanem ismét összehozza a régi ismerősöket, kollegákat és feleleveníti a szakmán belüli kapcsolatokat. Természetesen szerettünk volna nagyot álmodni és valójában egy több napos jubileumi rendezvényt összerakni, viszont tudomásul kellett venni, hogy vannak technikai és egyéb korlátok, amelyek miatt sajnos nem elegendő ez a rövid szervezési idő egy nagyobb léptékű kongresszus megszervezésére. Ettől függetlenül a szervezőbizottság biztosítani fogja, hogy a résztvevők elégedetten menjenek haza nemcsak a szakmai programnak köszönhetően, hanem a számos egyéb meglepetés miatt is.
MRAE: Az MRAE korábbi elnökeként mi a véleményed a társaság jelenlegi helyzetéről? „Megtépázta” azt a járvány-, illetve a háborús helyzet?
VCS: Nehéz kérdés, amely már egy jó ideje foglalkoztat szerintem nem csak engem. Röviden válaszolni nem lehet, nem is szabad. Úgy gondolom, hogy az elmúlt években sok minden megváltozott a világban, a hétköznapokban, és itt nem is feltétlen a COVID-ra gondolok, hanem a hétköznapi dolgokra, folyamatokra, valamint a szakmapolitikára is. Ezeket figyelembe véve komolyan végig kellene gondolni az egészségügyi szakmai szervezetekkel kapcsolatos szakmai, szervezeti, szakmapolitikai tényezőket és eldönteni, hogy milyen reformokra lenne szükség, miként kellene (vagy lehetne) képviselni a jövőben a szakmai érdekeinket. Nem feltétlen biztos, hogy a mai digitális, virtuális, centralizált világunkban egy szakmai szervezetnek továbbra is a 20-30 éves ’folyamatokat’ kell fenntartsa.
MRAE: Mit vársz az idei év kongresszusától?
VCS: Legfőképpen, hogy lendületet kapnak a szervezők és résztvevők, mely kapcsán igény merül fel arra, hogy 2023-ban ismét legyenek 1 napos szakmai rendezvények, valamint gazdára találjon a jövő évi több napos országos rendezvény!
MRAE: A rendezvény idén egy napos lesz, viszont olyan izgalmas témákkal készülünk, mint az idén elindult radiográfus MSc képzés, melyben Te is oszlopos tag vagy! Mesélj erről nekünk pár szóban.
VCS: Egy újabb mérföldkő a magyar képalkotó szakma számára, beleértve a teljes radiológiát – a radiológusokat is. Az MSc struktúrája követi a ’magyaros’ receptet, amely alapján rengeteg tantárgy van minden félévben. Aki tanult BSc vagy MSc programokon nyugaton az jól tudja, hogy mennyire más egy ottani struktúra, amelynek köszönhetően félévenként néhány kiemelt szakmai témakörre kell csak fókuszálni viszont azt nagyon alaposan ki kell vesézni. Ettől függetlenül most már nekünk is elindult az első évfolyam, ami egy tanulási folyamat kell legyen nem csak a hallgatók számára, hanem a résztvevő oktatóknak is. Ha mindenki igy áll hozzá, akkor ez is egy siker story lesz úgy, mint a BSc elindítása is volt korábban. Most már ott is érik egy jubileum!
MRAE: Mit gondolsz, az idei év országos kongresszusa egy új kezdet lehet az MRAE életében?
VCS: Kell, hogy legyen egy új kezdet az MRAE életében? Mire van szüksége a radiográfusi szakmának? Hova kellene tenni a hangsúlyokat és ki (melyik szervezet) fogja ezt képviselni a megfelelő szakmapolitikai rendszerekben? Hogyan tudjuk kezelni a kritikus radiográfusi hiányt, avagy ki fog helyettünk dolgozni, ha nem tudjuk fenntartani a megfelelő szakember utánpótlást Magyarország minden régiójában?