MRAE: Hosszú ideje nem volt radiográfus kongresszus. Mit gondol, hogyan készülnek a szakdolgozók idén?
MJ: Részben izgatottan várják, részben kissé hitetlenkedve, számolva az utolsó pillanatban bejelentett online szervezéssel, amihez nem sok kedvük lenne. Reméljük nagyon sikeres lesz az idei!
MRAE: Nem titok, hogy mindig szívén viselte a radiográfusok sorsát, az új generáció nevelését. Mondana pár szót a Miskolci Egyetem Radiográfus képzéséről?
MJ: A Miskolci Egyetemen végre Egészségtudományi Karról beszélhetünk, de sajnos nem a radiográfusi MSc miatt, ami még várat magára, reméljük nem sokáig. A Miskolci Egyetem specialitása a műszaki múlt. Ehhez adódik az én műszaki múltam is, ami miatt a hallgatóknak sincs esélyük kihagyni a radiográfia műszaki vonatkozásait. A Gépészmérnöki és Informatikai Kar közvetlenül is részt vesz a radiográfusok oktatásában, de a Műszaki Anyagtudományi Kar is rengeteg érdekességgel halmozza el a hallgatóinkat, ami nagyban növeli a berendezések iránti műszaki érdeklődést. Ennek folyományaként tervezzük az Egészségügyi Mérnök MSc beindítását is, ami már a küszöbön áll.
MRAE: A pandémia és a háborús helyzet miatt igencsak megváltozott a világ. Hogy látja most a radiográfia jövőjét?
MJ: Ez a kérdés már évtizedek óta felmerül, a pandémiától függetlenül, mivel a fejlesztések, elsősorban a mesterséges intelligencia felhasználásának köszönhetően olyan frappáns megoldásokat kínálnak, melyek – talán jogosan – felvetik azt a lehetőséget, hogy a radiográfusra a jövőben már nem is lesz szükség. Nos eddig szerencsére ezekre a kérdésekre minden alkalommal olyan válasz született, ami a radiográfusokat megnyugtathatja, mivel az egyre gyorsuló fejlődés újabb és újabb eljárásokat hoz, amihez szerencsére szükség lesz a jól képzett és a fejlődést állandóan fogadni képes szakemberekre.
A háborús helyzetet jelenleg senki sem tudja biztosan megítélni, de talán az a bizonyos mesterséges intelligencia meg tudja kímélni a radiográfusokat a legnehezebb helyzetek elviselésétől.
Ha ezt a két faktort nem nézzük, akkor a jövő mindenképpen a radiográfusoké, szerény véleményem szerint sokkal inkább kérdéses a radiológusok jövője …
MRAE: Régóta oszlopos tagja az MRAE kongresszusoknak. Hogyan készül idén az eseményre?
MJ: Arra készülök, hogy az eddig visszafogott tudományos aktívitás robbanni fog. Ennek nyomait tapasztaltuk most a hétvégén Tapolcán a Neuroradiológiai kongresszuson, ahol szerveztünk egy radiográfus szekciót. Hat kiváló előadást hallottunk, és annak ellenére, hogy két másik párhuzamos szekció is folyt, sok résztvevője volt, érdeklődéssel és nagy megelégedettséggel!